Kompot z suszonych: jabłek, gruszek,śliwek - z dodatkiem pomarańczy, miodu, goździków i cynamonu.
Krokiety z ciasta naleśnikowego, nadziane farszem z kapusty, cebuli i pieczarek.
Pierniczki: mąka pszenna, miód prawdziwy i sztuczny, jajka, cukier, kakao, soda, proszek do pieczenia, przyprawa do piernika.
Pierniczki z mąki pszennej, miodu, jajek, cukru, tłuszczu, z dodatkiem karmelu i przyprawy do piernika.
Śledzie z cebulką w oleju, wcześniej moczone w zalewie octowej. Tak przygotowane śledzie mogą być składnikiem wielu sałatek lub innych dań.
Naleśniki z kapustą, pieczarkami i cebulą, pokrojone na plasterki, zanurzane w jajku i obsmażane z obu stron.
Pierniczki z mąki pszennej, miodu, jajka, masła, cukru pudru, z dodatkiem sody i utłuczonych korzeni. Zamiast lukru na wierzchu migdały i orzechy włoskie.
Smaczne i proste w przygotowaniu pierniczki z mąki pszennej, cukru kryształu, miodu, jajek, masła lub margaryny z dodatkiem sody i przyprawy do piernika.
Święta Bożego Narodzenia nie mogą się obejść bez piernika. Mój piernik na święta jest z dużą ilością bakalii.
Barszcz czerwony pojawia się w wigilijny wieczór, na wielu stołach w całej Polsce. Chętnie podajemy go z uszkami, krokietami, czy kapuśniaczkami.
Orzeszki - małe, kruche ciastka w formie orzecha włoskiego, nadziewane kremem. Do upieczenia orzeszków potrzebne są foremki w kształcie połówki orzecha.
Smaczne i szybkie do zrobienia pierniczki z bakaliami. Jeśli tylko macie ochotę możecie pierniczki po upieczeniu udekorować, ja użyłam do dekoracji kolorowych pisaków.
Uszka - niewielkie pierogi w kształcie ucha wypełnione farszem m.in. grzybowym, mięsnym, szpinakowym czy serowym. Uszka używane są jako uzupełnienie zup, które nie zawierają dodatków, czyli tzw. zup czystych.
Wyjątkowo kruche i delikatne ciasteczka z bezą, posypane orzechami lub wiórkami kokosowymi. Ciasteczka doskonale pasują na święta, ale nie tylko.
Pierogi z kapustą i grzybami to tradycyjna polska potrawa, która najczęściej gości na naszych stołach podczas Wigilii.